Európske hlavné mesto dobrovoľníctva Košice 2019  

V Dobrom trolejbuse sa predstavia dobrovoľníci zo ZŠ Bukovecká

Žiaci ZŠ Bukovecká 17 v Košiciach zo sídliska Nad jazerom Vás srdečne pozývajú v nedeľu 22.9.2019 na jazdu trolejbusom. V Dobrom trolejbuse sa dozviete, čo majú spoločné deti jednej z košických základných škôl s Afrikou a prečo dobrovoľníctvo je ich srdcovou záležitosťou.

Prečo z „Jazera až do Afriky?“

Žiaci našej školy už od roku 2013 podporujú deti v dvoch krajinách Afriky, a to v Ugande a v Rwande. V spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou sa žiaci pred siedmimi rokmi zapojili do charitatívneho projektu „Pôstna krabička pre Afriku“. No a odvtedy sa neprestali zaujímať o chudobné deti v subsaharskej Afrike. Prvým ich kamarátom bol Eric z Ugandy a neskôr sa do našej školskej rodiny pridali chlapci Fiston a Maniriho z Rwandy a dievčatá Jamila, Patience, Gladys a Mukamisha z Ugandy a, samozrejme, všetci ich spolužiaci.

Slovenská katolícka charita zriadila na severe Ugandy v dedinke Unna Centrum pre deti. Hlavnou úlohou Centra je pomôcť sirotám a polosirotám s HIV a AIDS získať vzdelanie a zabezpečiť im prístup k zdravotnej starostlivosti. Vďaka tomu majú deti možnosť zlepšiť svoju zložitú životnú situáciu.

V  mestečku Kibeho na juhu Rwandy sa nachádza Detské centrum (škôlka), ktorú navštevuje približne 45 detí vo veku od štyroch do šiestich rokov. Deti pochádzajú z veľmi chudobného prostredia, takmer polovica sú Pygmejovia a často sú to polosiroty. Centrum poskytuje deťom výživnú stravu, učia sa čítať, písať, počítať a oboznamujú sa s angličtinou.

V čom spočíva naša dobrovoľnícka aktivita v Afrike?

Každý rok v rámci kampane „Pôstna krabička pre Afriku“ posielame deťom do Ugandy a Rwandy balíček darčekov. Vyrábame záložky do kníh, píšeme pozdravy a pletieme z bavlniek náramky priateľstva. Pani učiteľka maľuje tričká a šije nadrozmerné hracie plány hier „Človeče“ a „Hady a rebríky“. Škôlkarov v Ugande potešili plyšové hračky, ktorých zbierku zorganizovali žiaci našej školy. Do týchto dobrovoľníckych aktivít sa zapájajú žiaci 5. až 9. ročníka, žiaci nadšení pomáhať a ochotní venovať svoj voľný čas pre radosť iným.

Čo nás na dobrovoľníctve teší?

Najviac nás tešia fotografie, ktoré nám prídu ako poďakovanie od detí z Afriky.

Na tie nádherné úsmevy na tvárach detí a na radosť z darčekov, ktoré im posielame, sa jednoducho nedá zabudnúť. Okamihy šťastia afrických detí zvečnené na fotkách máme navždy v srdciach a každý rok sa tešíme na nový charitatívny projekt.

Dobrovoľníctvo je pre nás výzvou, dáva nám impulz do života. Práca pri výrobe darčekov nám dáva veľa radosti, pretože vieme, že hoci deti v ugandskom centre sú infikované vírusom HIV a deti v Rwande sú veľmi chudobné, sú to deti ako všetky iné.

Chcú sa hrať, učiť aj vystrájať.

Ďakujem všetkým žiakom našej školy za ich ochotu podporovať deti v Afrike.

S úctou pani učiteľka Mária.

DOBROVOĽNÍCI, POTREBUJEME VAŠU POMOC!

Ak máte vo svojom srdci miesto pre druhých a viete sa promptne zapojiť do pomoci vojnovým utečencom z Ukrajiny, dajte nám o sebe vedieť hneď teraz:

  • Volajte do call centra mesta Košice na 055/64 19 955,
  • píšte na sos-ua@kosice.sk.

Posily hľadáme:

do call centra mesta Košice, kde poskytujeme utečencom i širokej verejnosti dôležité informácie a usmernenia,

do K13 na Kukučínovej 2, kde prebieha materiálna zbierka

na „Čéhačko“, ktoré v týchto dňoch slúži ako hotspot pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Žiaduci sú aj pediatri.

Ukrajinčina nie je podmienkou, je však vítaná.