Európske hlavné mesto dobrovoľníctva Košice 2019  

Mestskí dobrovoľníci obnovili farebný náter na tisíc metroch oplotenia okolo Mlynského náhonu

K skrášleniu kovového oplotenia prispelo 50 dobrovoľníkov.

Mlynský náhon ako najstaršie zachované priemyselné dielo v Košiciach pozná asi každý Košičan. Vzniklo v 15. storočí a je zapísané v zozname technických pamiatok.  Mestskí dobrovoľníci sa rozhodli že obnovia časť jeho oplotenia.

Keďže mesto Košice je pre tento rok Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva, niekoľko desiatok dobrovoľníkov z radov zamestnancov mesta a mestských podnikov (Správa mestskej zelene, Archív mesta Košice, Stredisko sociálnej pomoci mesta Košice, K13 Košické kultúrne centrá) sa v piatok stretlo pri Mlynskom náhone, zobrali do rúk farby, štetce, vysúkali rukávy a pustili sa do práce.

Vyšlo počasie aj natieranie

Počasie dobrovoľníkom vyšlo na jednotku, a tak natieranie išlo všetkým ako po masle. Výsledok niekoľkohodinovej práce stál za to, mestskí dobrovoľníci celkovo natreli farbou okolo tisíc metrov kovového oplotenia.

Dobrovoľníci z radov zamestnancov mesta a mestských podnikov majú v tomto roku za sebou už mnohé dobrovoľnícke aktivity.  Napríklad, pred MS v ľadovom hokeji natreli v meste farbami viac ako 250 smetných nádob, zveľadili a skrášlili areál detského centra v Krásnej, vyčistili od odpadu historický evanjelický cintorín, pomohli vymaľovať priestory ZUŠ M. Hemerkovej a natreli aj výbehy zvieratiek v košickej ZOO.

DOBROVOĽNÍCI, POTREBUJEME VAŠU POMOC!

Ak máte vo svojom srdci miesto pre druhých a viete sa promptne zapojiť do pomoci vojnovým utečencom z Ukrajiny, dajte nám o sebe vedieť hneď teraz:

  • Volajte do call centra mesta Košice na 055/64 19 955,
  • píšte na sos-ua@kosice.sk.

Posily hľadáme:

do call centra mesta Košice, kde poskytujeme utečencom i širokej verejnosti dôležité informácie a usmernenia,

do K13 na Kukučínovej 2, kde prebieha materiálna zbierka

na „Čéhačko“, ktoré v týchto dňoch slúži ako hotspot pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Žiaduci sú aj pediatri.

Ukrajinčina nie je podmienkou, je však vítaná.