Európske hlavné mesto dobrovoľníctva Košice 2019  

V DOBROM trolejbuse Košická detská železnica

V Dobrom trolejbuse sa tento týždeň v nedeľu (2. 6. 2019) predstaví Občianske združenie Detská železnica. Členovia a dobrovoľníci chcú upozorniť najmä na jednu z ich aktivít, ktorá potrebuje aj Vašu podporu. Nastúpte, prosím do nových vagónikov je názov verejnej zbierky na kúpu nových vozňov a vznik novej prevádzky drezín na ľudský pohon.

Nové vozne

Oba kryté vagóniky, ktoré získa Detská železnica Košice, posilnia jej prevádzku a možno ju predĺžia aj do zimných mesiacov. Pochádzajú z francúzskej časti Švajčiarska, z kantónu Vaud, kde spoľahlivo premávali na horskej trati Aigle – Champéry. Riadiace vozne typu Baumgartner & Co, typu 911 s označením Bt 132 a Bt 134  majú hmotnosť 17 ton, šírku 2,5 metra a dĺžku  17,30 m. Po úprave sa vagóny trochu skrátia, čím vznikne letný predstavok pre turistov a vagón nadobudne ešte historickejší tvar.

„Ide o prelomový krok. Po prvýkrát v histórii detskej železnice budú zakúpené nové vozne. Zakúpenie krytých úzkorozchodných vozňov, ich renovácia  a preprava na Slovensko nie je lacná, preto sme sa rozhodli požiadať o pomoc verejnosť formou verejnej zbierky v tomto čase zaslaním darcovskej SMS do konca októbra 2019 alebo vkladom na účet do 18. novembra 2019, “ uviedol Ľubomír Lehotský z občianskeho združenia Detská železnica Košice.

Darcovská SMS

Prispieť môžete zaslaním darcovskej SMS v hodnote 2 € na číslo 877 s textom: DMS (medzera) Katka alebo prispieť priamo na zbierkový účet SK46 1100 0000 0029 2787 4060. Zbierku formou SMS realizujeme prostredníctvom Fóra donorov.

Mladí železničiari

Detská železnica v Košiciach je jediným miestom na Slovensku, kde si môžu deti a mládež na vlastnej koži vyskúšať vypraviť vlak a priamo sa podieľať na riadení železničnej dopravy a prevádzke. Je to unikát, pretože prísne normy na veľkej železnici toto neumožňujú!

Prevádzkový poriadok detskej železnice je vypracovaný tak, aby sme pri zachovaní všetkých podmienok bezpečnosti vedeli aktívne zapojiť do prevádzky našich mladých výpravcov, sprievodcov, posunovačov, výhybkárov a pod. Každý si na železnici nájde svoje miesto, či už je to pri spravovaní železničnej rozhlasovej techniky, hláseniach v rozhlase, predaji a kontrole lístkov, podávaní výkladu, sprevádzaní a inštruktáži pri výhybke alebo pri organizovaní našich podujatí…u nás je miesto pre každého. Dobrovoľníci tvoria podstatnú časť našej organizácie. Bez nich by sme celú prevádzku nezvládli a vďaka nim je na detskej železnici vždy postarané o dobrú náladu a potrebnú dávku nadšenia.

DOBROVOĽNÍCI, POTREBUJEME VAŠU POMOC!

Ak máte vo svojom srdci miesto pre druhých a viete sa promptne zapojiť do pomoci vojnovým utečencom z Ukrajiny, dajte nám o sebe vedieť hneď teraz:

  • Volajte do call centra mesta Košice na 055/64 19 955,
  • píšte na sos-ua@kosice.sk.

Posily hľadáme:

do call centra mesta Košice, kde poskytujeme utečencom i širokej verejnosti dôležité informácie a usmernenia,

do K13 na Kukučínovej 2, kde prebieha materiálna zbierka

na „Čéhačko“, ktoré v týchto dňoch slúži ako hotspot pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Žiaduci sú aj pediatri.

Ukrajinčina nie je podmienkou, je však vítaná.