Európske hlavné mesto dobrovoľníctva Košice 2019  

Počas podujatia Naše Mesto bude v Košiciach pomáhať takmer 600 dobrovoľníkov

Už tento piatok a sobotu zaplavia Košice a okolie dobrovoľníci z firiem i z radov verejnosti

 

Aj tento rok sa 7. a 8. júna bude konať najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe – Naše Mesto. Medzi 46 zapojenými slovenskými mestami a obcami nebudú chýbať ani Košice. Tento rok budú dobrovoľníci skrášľovať interiér či exteriér materských či základných škôl a rôznych organizácií.

 

Čoraz viac firiem chce byť zodpovedných a svoju nezištnú pomoc mieria najmä na miesta, kde pôsobia. V roku 2007 sa do prvého ročníka Nášho Mesta zapojilo len 20 firiem. Odvtedy sa ich počet zvýšil takmer osemnásobne. „Teší nás, že z toho množstva možností ako pomáhať, zamestnávatelia nezabúdajú na naše regióny a svojim zamestnancom umožnia na jeden deň priložiť ruku k dielu na mieste, kde sa napríklad hrávajú ich deti alebo chodia venčiť svojich psov,“ hovorí Michal Kišša, programový riaditeľ Nadácie Pontis.

 

Aj ľuďom čoraz viac záleží na miestach, v ktorých žijú. Počet aktivít v mestách, ktoré vítajú pomoc dobrovoľníkov počas Nášho Mesta vzrástol od roku 2007 takmer 30-násobne. Tento rok si firemní dobrovoľníci mohli vyberať z viac než 500 aktivít naprieč celým Slovenskom. „Naše Mesto predstavuje nielen možnosť pre firmu pomáhať regiónom a zároveň pre zamestnancov zorganizovať netradičný teambuilding. Podujatie je hlavne mostom, ktorý spája dobrovoľníkov s miestami, kam chodia pomáhať a veľakrát toto stretnutie prerastie do dlhodobej spolupráce,“ dodáva Kišša. Tento rok bude celkovo v 46 mestách a obciach na Slovensku pomáhať viac ako 10 000 dobrovoľníkov.

Najviac dobrovoľníkov zavíta do rodinného centra

Rušno bude v Rodinnom centre Stonožka, kde zavíta až 30 dobrovoľníkov. Čaká ich tam množstvo rôznorodých aktivít, vďaka ktorým centrum rozšíri svoju ponuku pre rodičov s deťmi o vonkajšie aktivity. Dobrovoľníci skrášlia dvor, vytvoria prvky pre detské ihrisko, posedenie pre rodičov, či senzorický chodník a oplotia dvorček.

 

Podobným aktivitám sa budú venovať aj dobrovoľníci v Stredisku sociálnej pomoci mesta Košice. Zamestnanci aj klienti strediska pociťujú akútnu potrebu zlepšenia oddychového prostredia, skrášlenia átriových priestorov a vstupnej časti, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť zariadenia, a ktoré nemalým spôsobom vplývajú na psychickú pohodu klientov. Dobrovoľníci sa preto počas Nášho Mesta budú podieľať na revitalizácii priľahlého exteriéru a dvoch vnútorných átrií zariadenia, aby sa klienti mohli v pokoji zrelaxovať v príjemnom a esteticky vyhovujúcom prostredí.

Dobrovoľníci skrášlia priestory Ligy proti rakovine aj Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska

V oboch strediskách budú firemní dobrovoľníci pracovať na vylepšovaní priestorov a okolia. V Lige proti rakovine vymaľujú dobrovoľníci spoločenskú miestnosť denného centra pre onkologických pacientov. Okrem toho upracú priestory centra i umyjú okná. V Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska budú dobrovoľníci pracovať i v exteriéri.

 

Dobrovoľníci zavítajú aj do základných a  materských škôl

Materskej škole, Juhoslovanská 4 budú dobrovoľníci spolupracovať na obnove športových, rekreačných, stravovacích priestorov a dopravného ihriska.

Zveľadeniu areálu materskej školy, renovácii detských prístreškov, oplotenia, chodníka, ako aj vymaľovaniu spoločných priestorov, sa budú venovať dobrovoľníci v Materskej škole, Trebišovská 11. Podobné aktivity budú prebiehať aj na Základnej škole, Kežmarská 28 či na Základnej škole na Bernolákovej 16.

O Našom Meste

Naše Mesto je najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe. Tento rok sa do podujatia zapojí viac ako 10 000 dobrovoľníkov. Pomôžu tak 238 neziskovým organizáciám, nízkoprahovým centrám, domovom sociálnych služieb, ale aj školám, škôlkam či samosprávam zlepšiť prostredie, v ktorom pôsobia. Dobrovoľníkov v tričkách so sloganom „Mám srdce na správnom meste“ zo 155 firiem stretnete v 46 mestách a obciach po celom Slovensku.

 

DOBROVOĽNÍCI, POTREBUJEME VAŠU POMOC!

Ak máte vo svojom srdci miesto pre druhých a viete sa promptne zapojiť do pomoci vojnovým utečencom z Ukrajiny, dajte nám o sebe vedieť hneď teraz:

  • Volajte do call centra mesta Košice na 055/64 19 955,
  • píšte na sos-ua@kosice.sk.

Posily hľadáme:

do call centra mesta Košice, kde poskytujeme utečencom i širokej verejnosti dôležité informácie a usmernenia,

do K13 na Kukučínovej 2, kde prebieha materiálna zbierka

na „Čéhačko“, ktoré v týchto dňoch slúži ako hotspot pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Žiaduci sú aj pediatri.

Ukrajinčina nie je podmienkou, je však vítaná.