Európske hlavné mesto dobrovoľníctva Košice 2019  

Zamestnanci mesta vymaľovali v rámci dobrovoľníctva priestory ZUŠ M. Hemerkovej

Priestory Základnej umeleckej školy (ZUŠ) M. Hemerkovej na Hlavnej ulici č. 68 už potrebovali nový farebný náter ako soľ.

Dobrovoľníci z radov zamestnancov Mesta Košice v spolupráci s pracovníkmi ZUŠ sa v piatok (26. 7. 2019) hneď od rána pustili k maľovaniu stien. Najprv jednej z hlavných chodieb školy, nasledovalo dievčenské i chlapčenské WC a ďalšie školské priestory. Dobrovoľníkom prišla pomôcť aj Lucia Gurbáľová, námestníčka primátora mesta Košice, ktorá dobrovoľnícke aktivity zastrešuje v rámci Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva – Košice 2019.

V predchádzajúcich týždňoch a mesiacoch sa v meste uskutočnili pod taktovkou zamestnancov magistrátu viaceré dobrovoľnícke akcie.

Natreli farbami viac ako 250 smetných nádob v uliciach mesta

Spolu s námestníčkou primátora mesta obnovili pred začiatkom Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji farebný náter na viac ako 250 smetných nádobách v košických uliciach. Za štyri hodiny dobrovoľníci natreli čiernou a striebornou farbou liatinové smetné koše na Hlavnej ulici, Mlynskej, Alžbetinej, Moyzesovej, Štúrovej, na Staničnom Námestí, Námestí osloboditeľov, Námestí Maratónu Mieru, ako aj  v ďalších častiach mesta. Dobrovoľníci spotrebovali približne 100 litrov farieb.

Zveľadili areál detského centra na Pollovej ulici 18 v Krásnej 

V Centre pre deti, ich rodiny a plnoleté osoby na Pollovej ulici v košickej mestskej časti Krásna namaľovali dobrovoľníci oplotenie so vstupnými bránami, drevený altánok, nový šat dostalo detské pieskovisko aj hojdačky, takisto balkón nad vchodom do hlavnej budovy centra. Pokosili trávnik, trávu vyhrabali a uložili do nádob na kompost. Vytrhali trávu okolo pníkov stromov ale i na iných miestach, následne tieto miesta vysypali mulčovacou kôrou.

Z historického evanjelického cintorína vypratali tony odpadu

Bývalý cintorín, ktorého súčasťou je i národná kultúrna pamiatka –  kaplnka rodiny Pohle – Roth, už celé desaťročia chátra a stal sa útočiskom rôznych asociálov.  Mestskí dobrovoľníci, ktorým prišiel na pomoc aj starosta MČ Košice – Staré mesto Igor Petrovčík s kolegami alebo mestský poslanec Dominik Karaffa vyzbierali, vyhrabali a naplnili zmiešaným odpadom 60 stolitrových plastových vriec. Naplnili aj dva veľkokapacitné kontajnery, každý s objemom 12 kubických metrov.

Urobili kus dobrej práce v areáli  Centra pre deti a rodiny

V záhrade bývalého Detského domova na Hurbanovej 42 dobrovoľníci pokosili trávu, spílili a odpratali suché stromy, vrátane konárov, ktoré popadali v zimných mesiacoch. Vyčistili a nový farebný šat dali aj soche situovanej pred budovou centra.

V košickej ZOO natreli farbami oplotenia medvedinca a jelenej zveri

Dobrovoľníci natreli farbami celý výbeh pre medvede nielen z vonkajšej, ale i vnútornej strany, taktiež aj oplotenie areálu danielov.

Ďalšia z dobrovoľníckych aktivít mestských dobrovoľníkov sa uskutoční 23. 8. 2019, opäť v košickej ZOO.    

 

DOBROVOĽNÍCI, POTREBUJEME VAŠU POMOC!

Ak máte vo svojom srdci miesto pre druhých a viete sa promptne zapojiť do pomoci vojnovým utečencom z Ukrajiny, dajte nám o sebe vedieť hneď teraz:

  • Volajte do call centra mesta Košice na 055/64 19 955,
  • píšte na sos-ua@kosice.sk.

Posily hľadáme:

do call centra mesta Košice, kde poskytujeme utečencom i širokej verejnosti dôležité informácie a usmernenia,

do K13 na Kukučínovej 2, kde prebieha materiálna zbierka

na „Čéhačko“, ktoré v týchto dňoch slúži ako hotspot pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Žiaduci sú aj pediatri.

Ukrajinčina nie je podmienkou, je však vítaná.