Európske hlavné mesto dobrovoľníctva Košice 2019  

Zamestnanci mesta natreli v rámci dobrovoľníckych aktivít oplotenia v košickej ZOO

Košickú zoologickú záhradu, rozlohou najväčšiu nielen na Slovensku ale aj v celej Strednej Európe, si opäť vybrali na svoju ďalšiu dobrovoľnícku aktivitu mestskí dobrovoľníci z Magistrátu mesta Košice, K 13 – Košických kultúrnych centier a TEHO Košice.

Spolu so zamestnancami ZOO obnovovali farebné nátery oplotení výbehov jaka domáceho a žeriava čierno bieleho.

Nálada bola výborná, počasie prialo, a tak išla práca všetkým dobrovoľníkom ako po masle. Pomôcť prišli a štetce zobrali do rúk aj primátor mesta Košice Jaroslav Polaček s námestníčkou Luciou Gurbáľovou.

Primátor mesta netajil spokojnosť s tým, že mestské dobrovoľnícke aktivity spájajú ľudí, že sa dokážu zísť a urobiť dobrovoľnícku prácu tak, aby s ňou boli všetci spokojní.

„Dnes je to o ZOO, predtým to už boli aj iné dobrovoľnícke aktivity zamestnancov mesta,, na budúce nás čaká Mlynský náhon. Rok 2019 ako rok dobrovoľníctva má byť o tom aby sme sa to naučili robiť čo najlepšie, a tiež aby nás to všetkých motivovalo aj do budúcna,“ uviedol J. Polaček.Gurbáľová, ktorá v rámci Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva – Košice 2019 zastrešuje všetky dobrovoľnícke podujatia v meste si pochvaľovala, že aspoň na chvíľu mohla vymeniť kanceláriu námestníčky primátora a plnenie svojich každodenných pracovných úloh na magistráte za pekné prostredie zoologickej záhrady.

„Je to dobrý pocit na chvíľu vypnúť a priložiť ruku k dielu v dobrej myšlienke, som rada, že sa v rámci Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva stretávame v zoologickej záhrade už po druhýkrát. Táto aktivita má veľký úspech aj u našich zamestnancov, ktorí chcú pomôcť, a prispieť k tomu aby sme spoločne zveľadili prostredie v ZOO. Osobne si myslím že Košičania majú dobrovoľníctvo v sebe, máme veľa ľudí, ktorí chcú pomáhať, a takisto aj rôznych združení, ktoré sa venujú práve dobrovoľníckym aktivitám. Titul európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva sme získali preto, lebo dobrovoľníctvo má v našom meste veľmi silnú pozíciu,“ zdôraznila L. Gurbáľová.

Dobrovoľníci z radov zamestnancov mesta a mestských podnikov majú v tomto roku za sebou už mnohé dobrovoľnícke aktivity. Napríklad, pred MS v ľadovom hokeji natreli v meste farbami viac ako 250 smetných nádob, zveľadili a skrášlili areál detského centra v Krásnej, vyčistili od odpadu historický evanjelický cintorín, pomohli vymaľovať priestory ZUŠ M. Hemerkovej a iné.

V septembri sa mestskí dobrovoľníci chystajú v spolupráci so Správou mestskej zelene v Košiciach obnoviť náter časti oplotenia košického Mlynského náhonu.

DOBROVOĽNÍCI, POTREBUJEME VAŠU POMOC!

Ak máte vo svojom srdci miesto pre druhých a viete sa promptne zapojiť do pomoci vojnovým utečencom z Ukrajiny, dajte nám o sebe vedieť hneď teraz:

  • Volajte do call centra mesta Košice na 055/64 19 955,
  • píšte na sos-ua@kosice.sk.

Posily hľadáme:

do call centra mesta Košice, kde poskytujeme utečencom i širokej verejnosti dôležité informácie a usmernenia,

do K13 na Kukučínovej 2, kde prebieha materiálna zbierka

na „Čéhačko“, ktoré v týchto dňoch slúži ako hotspot pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Žiaduci sú aj pediatri.

Ukrajinčina nie je podmienkou, je však vítaná.