Európske hlavné mesto dobrovoľníctva Košice 2019  

Slávnostne sme ukončili ROK DOBROVOĹNÍCTVA v Košiciach

V pondelok 9. decembra 2019 sa v rámci záverečného ceremoniálu Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva Košice 2019 uskutočnilo podujatie Dobrovoľník roka, ktoré sa pravidelne koná pod záštitou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka (nominant Smer-SD).

Tento ročník bol výnimočný tým, že sa oceňovanie uskutočnilo v Európskom meste dobrovoľníctva pre rok 2019 – v Košiciach. Metropola východu tento titul získala ako prvé mesto z krajín strednej a východnej Európy a ako šieste európske mesto v poradí. Zároveň pri príležitosti odovzdávania cien dobrovoľníkom za roky 2018 a 2019 odovzdajú aj Košice svoj titul talianskej Padove.

Z 35 nominácií vybrali členovia výberovej komisie Karla Wursterová – generálna riaditeľka sekcie medzinárodných organizácií, rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci MZVEZ SR, Mária Gurová – account manažér Citadela, Daniel Kaba – výkonný tajomník platforma rozvojových organizácií – Ambrela, Lucia Gurbáľová – námestníčka primátora mesta Košice, Mária Mareková – dlhoročná členka CARDO – národného dobrovoľníckeho centra 27 nominovaných, z ktorých bol jeden v každej kategórii ocenený ako Dobrovoľník roka 2018 a 2019.

Ocenenie Dobrovoľník roka 2018 a 2019 získali:

V kategórii Dobrovoľník SlovakAid – Veronika Zimová

V kategórii Zahraničný dobrovoľník na Slovensku – Guadalupe Lucia Cascardo Velázquez z Argentíny

V kategórii Dobrovoľník v sociálnej a zdravotnej oblasti – Zuzana Juráneková

V kategórii Dobrovoľník v oblasti práci s deťmi a mládežou – Juraj Kasarda

V kategórii Dobrovoľník v oblasti vzdelávania a životného prostredia – Kristína Chovancová

V kategórii Firemný dobrovoľník roka – Martina Pometlová

V kategórii Dlhodobá dobrovoľnícka pomoc – Kamil Jeremiáš a ostatný dobrovoľníci u Kynologického záchranného zboru SR

V kategórii Dobrovoľnícky projekt roka – Dobrovoľnícke centrum Košického kraja za projekt KREDO

V kategórii Obec/mesto priateľské k dobrovoľníctvu – mesto Košice

Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva bude v roku 2021 Berlín

V rámci večera porota za prítomnosti vzácnych hostí vybrala z dvoch kandidátov víťaza titulu Európske hlavné mesto dobrovoľníctva 2021. Rozhodovalo sa medzi nemeckým Berlínom a cyperským Strovolosom. Prestížny titul napokon zostane v kontinentálnej Európe. Z metropoly východu poputuje cez taliansku Padovu v roku 2020 až do hlavného mesta Nemecka, ktorý bude Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva 2021.

“Aj dnešný večer dokázal, aké dôležité je dobrovoľníctvo, ako významne prispieva k rozvoju nášho mesta, že je prejavom solidarity, aktívneho občianstva a angažovanosti. Preto sa naše aktivity na podporu dobrovoľníctva v tomto roku nekončia. Naďalej chceme podporovať myšlienku pomoci komunite a spoločnosti v duchu lokálpatrotizmu,” uzavrela košický viceprimátorka Lucia Gurbáľová (KDH).

DOBROVOĽNÍCI, POTREBUJEME VAŠU POMOC!

Ak máte vo svojom srdci miesto pre druhých a viete sa promptne zapojiť do pomoci vojnovým utečencom z Ukrajiny, dajte nám o sebe vedieť hneď teraz:

  • Volajte do call centra mesta Košice na 055/64 19 955,
  • píšte na sos-ua@kosice.sk.

Posily hľadáme:

do call centra mesta Košice, kde poskytujeme utečencom i širokej verejnosti dôležité informácie a usmernenia,

do K13 na Kukučínovej 2, kde prebieha materiálna zbierka

na „Čéhačko“, ktoré v týchto dňoch slúži ako hotspot pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Žiaduci sú aj pediatri.

Ukrajinčina nie je podmienkou, je však vítaná.