Európske hlavné mesto dobrovoľníctva Košice 2019  

Mestskí dobrovoľníci vymaľovali bývalú Fruniho vilu

Dobrovoľníci z radov zamestnancov mesta a košických mestských podnikov – TEHO Košice a Strediska sociálnej pomoci mesta Košice na Garbiarskej ulici, pomohli prvou tohtoročnou dobrovoľníckou aktivitou deťom z Centra pre deti a rodiny Slnečnica na Štrbskej 27 v Košiciach.

Po prvýkrát v tomto roku si mestskí dobrovoľníci v piatok ráno opäť vysúkali rukávy, zobrali do rúk farby, štetce, rebríky a iné náradie, a pustili sa do práce. Kým deti z centra netrpezlivo čakali v školách na polročné vysvedčenia, vymaľovali im dobrovoľníci izby, spoločenskú miestnosť a chodby.

Vila slúži deťom už 12 rokov

Centrum Slnečnica je súčasťou Detského domova v Košickej Novej Vsi, dom na Štrbskej 27 je známy aj ako Fruniho vila. Patrila totiž Vladimírovi Frunimu, konateľovi nechválne známych nebankových inštitúcií BMG Invest a Horizont Slovakia. Svojou činnosťou poškodili viac ako 169 tisíc ľudí, ktorí prišli o 14,5 miliardy vtedajších korún. Majetok skrachovaných firiem zhabal štát, Fruniho vilu odovzdal do užívania Detskému domovu v júni 2008.

Počas minuloročného košického roku dobrovoľníctva sa do 11 dobrovoľníckych podujatí zorganizovaných mestom na základe záujmu mestských podnikov, inštitúcií, škôl a rôznych združení, zapojilo viac ako 400 zamestnancov magistrátu a mestských podnikov. Priemerne sa na každej dobrovoľníckej akcii zúčastnilo okolo 40 mestských dobrovoľníkov. Pomohli košickej ZOO, Správe mestskej zelene, detským centrám, ZUŠ Márie Hemerkovej, útulku Vzájomnej pomoci ľudí a psov v Haniske, a ďalším, ktorí požiadali o pomoc dobrovoľníkov.