Európske hlavné mesto dobrovoľníctva Košice 2019  

Zamestnanci mesta natreli v rámci dobrovoľníckych aktivít oplotenia medvedinca a vysokej zveri v košickej ZOO

Dobrovoľníci z Magistrátu mesta Košice, Dopravného podniku mesta Košice,  K 13 – Kultúrnych košických centier a samozrejme zo ZOO Košice sa pustili do práce v piatok (19. 7. 2019) dopoludnia.

Počasie dobrovoľníkom prialo, nálada bola výborná, a tak natieranie farbami stoviek metrov vonkajšieho i vnútorného oplotenia medvedinca či o pár hodín neskôr aj oplotenia areálu vysokej jelenej zveri, išlo dobrovoľníkom ako po masle. Ruku k dielu priložila i Lucia Gurbáľová, námestníčka primátora mesta Košice. Všetkým dobrovoľníkom sa poďakovala za dobre odvedenú prácu v prospech mesta a všetkých Košičanov, respektíve množstva ľudí zo Slovenska i zo zahraničia, ktorí každý rok našu zoologickú záhradu navštívia. Spokojný bol a slovami chvály na adresu mestských dobrovoľníkov nešetril ani Erich Kočner, riaditeľ ZOO.

Dobrovoľnícke aktivity súvisiace s titulom Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva Košice 2019 sa oficiálne začali 15. januára 2019 slávnostným ceremoniálom v košickom Kulturparku.

Košický primátor Jaroslav Polaček tam vtedy privítal starostov košických mestských častí, poslancov košického mestského zastupiteľstva, predstaviteľov akademickej obce, zástupcov krajských inštitúcií a neziskových organizácii, ktoré sa významnou mierou zapájajú do dobrovoľníckych aktivít,  ako aj zástupcov podnikateľského či IT sektora. Na slávnostnom ceremoniáli nechýbala ani Gabriella Civico, riaditeľka Európskeho dobrovoľníckeho centra v Bruseli, ktoré titul Európske hlavné mesto dobrovoľníctva udeľuje.

V januári začala pod vedením viceprimátorky L. Gurbáľovej pracovať komisia, ktorá rieši všetky dobrovoľnícke aktivity počas celého roka 2019. V komisii sú zástupcovia Dobrovoľníckeho centra Košického kraja, Dobrovoľníckeho centra Košíc, Košického samosprávneho kraja, Mesta Košice, košických veľkých i menších mestských častí, ale napríklad aj spoločností U. S. Steel Košice, alebo T-Systems Slovakia.

Ďalšia z dobrovoľníckych aktivít zamestnancov mesta a mestských podnikov sa uskutoční už tento piatok (26. 7. 2019), kedy dobrovoľníci vymaľujú časť priestorov Základnej umeleckej školy M. Hemerkovej na Hlavnej 68 v Košiciach.  

DOBROVOĽNÍCI, POTREBUJEME VAŠU POMOC!

Ak máte vo svojom srdci miesto pre druhých a viete sa promptne zapojiť do pomoci vojnovým utečencom z Ukrajiny, dajte nám o sebe vedieť hneď teraz:

  • Volajte do call centra mesta Košice na 055/64 19 955,
  • píšte na sos-ua@kosice.sk.

Posily hľadáme:

do call centra mesta Košice, kde poskytujeme utečencom i širokej verejnosti dôležité informácie a usmernenia,

do K13 na Kukučínovej 2, kde prebieha materiálna zbierka

na „Čéhačko“, ktoré v týchto dňoch slúži ako hotspot pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Žiaduci sú aj pediatri.

Ukrajinčina nie je podmienkou, je však vítaná.