Európske hlavné mesto dobrovoľníctva Košice 2019  

Mestskí dobrovoľníci pomohli zveľadiť Knižnicu pre mládež

Dobrovoľníci z radov zamestnancov mesta a košických mestských podnikov pomohli skrášliť a vylepšiť naše mesto ďalšou dobrovoľníckou aktivitou. Tentoraz si na starosť zobrali pobočku Knižnice pre mládež mesta Košice na ulici Jána Pavla II., ktorá je súčasťou Základnej školy Mateja Lechkého. Dobrovoľníkov z magistrátu doplnili zamestnanci Mestskej polície Košice, TEHO Košice, ZŠ Lehkého a Knižnice pre mládež mesta Košice.

Uplynulý piatok sa dobrovoľníci stretli v priestoroch ZŠ, aby spolu pomohli zveľadiť priestory knižnice. Počas školských prestávok sa práca nezaobišla bez zvedavých pohľadov žiakov, ktorí sa nevedeli dočkať toho, ako bude ich nová knižnica vyzerať. Viac ako dvadsať dobrovoľníkov vymenilo v knižnici koberec a poskladali nový nábytok pobočky.

Atmosféru knižnice doplnila pohovka

V knižnici sa budú mladí čitatelia cítiť lepšie aj vďaka novej pohovke, na ktorej sa môžu začítať do príbehov, ktoré v sebe svet kníh ukrýva. Záver dobrovoľníckej akcie sa niesol v radostnom tóne, keďže si každá z vyše 6-tisíc kníh našla v nových policiach svoje miesto. Nový šat knižnice poteší aj pri vzdelávacích, tvorivých a zážitkových podujatiach pre deti, ktoré knižnica pravidelne organizuje.

Počas minuloročného košického roku dobrovoľníctva sa do 11 dobrovoľníckych podujatí zorganizovaných mestom na základe záujmu mestských podnikov, inštitúcií, škôl a rôznych združení, zapojilo viac ako 400 zamestnancov magistrátu a mestských podnikov. Priemerne sa na každej dobrovoľníckej akcii zúčastnilo okolo 40 mestských dobrovoľníkov. Pomohli košickej ZOO, Správe mestskej zelene, detským centrám, ZUŠ Márie Hemerkovej, útulku Vzájomnej pomoci ľudí a psov v Haniske, a ďalším, ktorí požiadali o pomoc dobrovoľníkov. Dobrovoľnícke aktivity budú pokračovať aj v roku 2020 po tom, ako sa titul Európske hlavné mesto dobrovoľníctva presunul do talianskeho mesta Padova.

DOBROVOĽNÍCI, POTREBUJEME VAŠU POMOC!

Ak máte vo svojom srdci miesto pre druhých a viete sa promptne zapojiť do pomoci vojnovým utečencom z Ukrajiny, dajte nám o sebe vedieť hneď teraz:

  • Volajte do call centra mesta Košice na 055/64 19 955,
  • píšte na sos-ua@kosice.sk.

Posily hľadáme:

do call centra mesta Košice, kde poskytujeme utečencom i širokej verejnosti dôležité informácie a usmernenia,

do K13 na Kukučínovej 2, kde prebieha materiálna zbierka

na „Čéhačko“, ktoré v týchto dňoch slúži ako hotspot pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Žiaduci sú aj pediatri.

Ukrajinčina nie je podmienkou, je však vítaná.